Derin ven Trombozundan Korunma

DVT çoğu kez büyük bir cerrahi işlemden sonra sadece bir seferlik bir olaydır. Ancak DVT geliştiren bazı kişiler süregelen başka DVT oluşması riski taşımaktadır.   Örneğin bir kan pıhtılaşması sorunu veya sürekli immobilite yaşıyorsanız. Yukarıda bahsedildiği gibi uzun süre antikoagülasyon (genelde warfarin içeren) almanız önerilebilir. Hekiminiz size bu konuda öneride bulunacaktır.

İlk veya tekrarlayan DVT oluşumunu engellemeye yardımcı olabilecek diğer şeyler şunları içermektedir:

• Mümkünse uzun süre hareketsiz kalmaktan, örneğin uzun saatler bir koltukta oturmaktan kaçının. Yapabiliyorsanız ara sıra kalkıp yürüyün. Yapabilirseniz günde 30-60 dakikalık canlı bir yürüyüş daha da iyi olacaktır. Burada amaç kanın birikmesini durdurmak ve bacaklardaki kan dolaşımını hareketli tutmaktır. Baldır kaslarını çalıştıran düzenli egzersizlerin de yardımı olur. Oturuyorken bile bazı baldır egzersizleri yapabilirsiniz.

• Büyük ameliyatlar DVT için risk oluşturur – bilhassa kalça, alt karın ve bacaktaki ameliyatlar. DVT’yi önlemeye yardımcı olmak için (profilaksi) size ameliyattan hemen önce heparin enjeksiyonu uygulanabilir. Clexane® (enoksaparin) ve İnnohep® (Tinzaparin) tromboprofilaksi amaçlı verilen en yaygın heparin türleridir. Kalça veya diz replasmanı ameliyatından sonraki tromboembolik komplikasyonları (örn DVT ve PE) önlemek için bazı yeni ilaçlar sunulmuştur. Rivaroksaban (Xarelto®) ve dabigatran eteksilat (Pradaxa®) bu durumlarda kullanılır ve enjeksiyondansa ağız yoluyla tablet olarak verilebilir. Uzun ameliyatlar esnasında bacakları sıkıştırmak için bir pompaya bağlı şişirilebilir bir kılıf da kullanılabilir. Ayrıca size hastanedeyken giymeniz için kompresyon çorabı verilebilir (tromboembolik önleyici çoraplar). Ameliyattan sonra sizi mümkün olan en kısa sürede yataktan çıkarmak ve yürütmek de yaygın bir uygulamadır. Yeni ilaç fondaparinuks sodyum (Arixtra®), bazı durumlarda cerrahi hastalarında veya hastanedeki immobilize, ilaç tedavisi gören hastalarda DVT’yi önlemek amacıyla enjekte edilebilir.

Uzun süreli uçak, tren, araba veya otobüs seyahatleri yaptığınızda ara sıra koridorda ileri geri küçük yürüyüşler yapmalısınız. Koltuğunuzda otururken baldır kası egzersizleri yapmaya çalışın.  (bu egzersizi, ayak bileklerinizde daire çizerek, topuklarınızı yerde tutarken ‘ayakucu’ konumuna geçip ayak başparmağınızı yerden kaldırarak yapabilirsiniz.) vücudunuzun iyi su almasını sağlamayı, alkol, kafein ve uyku ilaçlarından kaçınmayı hedeflemelisiniz. Eğer daha önce DVT geçirmişseniz uzun bir yolculuk veya uçuş yapmadan önce tavsiye almak üzere hekiminize görünmelisiniz. Aşırı kilolu kişilerde DVT riski daha yüksektir. Bu sebeple riski azaltmak için kilo vermeye çalışmalısınız